Papír se vyrábí ze dřeva, to jsme se všichni učili už na základní škole. Důležitou surovinou je i voda, které je na spoustě míst světa čím dál větší nedostatek. Při výrobě papíru a tisku knihy se spotřebuje spousta energie, knihy navíc musí do knihkupectví rozvézt náklaďáky, které produkují zase další emise…
Tvrzení, že e-booky jsou k přírodě mnohem šetrnější, tedy na první pohled dává smysl. Ale je to opravdu tak?
Při výrobě jedné tištěné knihy se celkem vyprodukuje kolem tří kilogramů CO2.
To je pro srovnání zhruba tolik, jako když v běžném autě ujedeš 25 kilometrů.
Zdá se to jako celkem zanedbatelné, ale když je člověk vášnivý čtenář, ono se to nasčítá.
Věc samozřejmě není černobílá. Ekologická stopa elektronických zařízení je obecně podstatně větší, než si připouštíme: při výrobě čtečky se vyprodukuje zhruba 170 kilogramů CO2. V tomto ohledu se tedy čtečka začne „vyplácet“ po zhruba 56 přečtených knihách – což je ovšem množství, které zapálení čtenáři bez problémů zvládnou za rok nebo dva. A čtečka při dobrém zacházení může sloužit klidně dekádu nebo i déle.
Elektronické knihy navíc můžeš číst třeba i na tabletu nebo mobilu, které už stejně vlastníš a používáš k jiným účelům. Když chceš být opravdu ekologický, nemusíš si kupovat nové zařízení jen na čtení knih.
Čtení ve čtečce je ale oproti displeji telefonu pohodlnější a nemá vliv na zdraví a pohodu – modré světlo vydávané obrazovkami například negativně ovlivňuje kvalitu spánku. Světlo vydávané „osvícenými“ čtečkami je jiného druhu a toto úskalí s sebou nenese.
Do ekologické zátěže vyjádřené emisemi vyprodukovanými při výrobě knih se na druhou stranu nepromítá ještě jedna podstatná věc: kácení lesů a ztráta biodiverzity. Celosvětová poptávka po dřevu (a papíru) je obrovská a mizení lesů a pralesů je závažný problém. Zároveň dochází k poškození životního prostředí všemožných druhů zvířat i lidských kmenů.
Ačkoli se mnozí nakladatelé snaží vliv svého byznysu na životní prostředí omezit, je zřejmé, že nulovou ekologickou stopu produkce klasických knih nikdy mít nemůže. Kompletní náklad se navíc prodá jen u těch největších bestsellerů – u valné většiny knih zůstává část výtisků (klidně i polovina) navěky na skladě. To se s elektronickou knihou nestane. Ani list papíru není potištěný zbytečně.