Elektronické knihy můžeme číst v počítači, na tabletu nebo na mobilu… Ovšem když se řekne e-book, většině lidí se jako první vybaví čtečka typu Kindle, PocketBook, Onyx apod.
Elektronické knihy jsou samozřejmě primárně určené právě pro tato zařízení. Čtečky využívají takzvaný e-ink displej, tedy displej s elektronickým inkoustem, často disponují i podsvícením (či lépe řečeno „osvícením“) displeje s nastavitelnou teplotou světla, snadným přístupem na internet, možností poslouchat audioknihy nebo si nechat text knihy předčítat pomocí hlasové syntézy…
Ne každý ale samozřejmě čtečku vlastní nebo vlastnit chce. Někomu se její koupě nevyplatí, jiný nechce zvyšovat svou ekologickou stopu a někdo může být prostě zvyklý číst na mobilu, který má pořád u sebe a může snadno přelouskat pár dalších stránek na autobusové zastávce nebo v čekárně u lékaře.
Když chceš vydat elektronickou knihu, je potřeba mít na paměti všechny typy čtenářů.
Elektronické čtečky využívají především formáty epub, případně mobi. To jsou soubory, které obsahují text společně s pokyny, jak má být naformátován (plus samozřejmě obrázky apod.). Zároveň si ale čtenář může jeho podobu přizpůsobit tak, jak mu vyhovuje.
Moderní čtečky většinou umějí zobrazit i pdf soubory. V nich je podoba textu pevně daná a přizpůsobit se dá jen velmi málo. A to může být výhoda i nevýhoda.
Výhoda spočívá v tom, že sazeč má nad výsledkem plnou kontrolu. Může přesně zvolit typ a velikost písma, využívat všemožné grafické prvky, mezery, stránkování apod. a má jistotu, že kniha bude vypadat přesně tak, jak zamýšlel. Toho lze v epub/mobi dosáhnout jen do určité míry.
Nevýhoda pdf je v tom, že text nemá přizpůsobitelnou velikost. Na malých displejích proto nemusí být dobře čitelný. Soubory pdf jsou tedy určeny především pro tablety a počítačové monitory, nikoliv pro displeje čteček nebo mobilních telefonů.
(Některé čtečky dnes umí pdf soubory přetvořit v přívětivější formáty, případně se to dá celkem snadno udělat v počítači. Tato automatická konverze však přináší mnohá úskalí.)
E-ink displeje, někdy také nazývané prostě elektronický papír, se od displejů v mobilech, laptopech apod. technologicky velice liší. Zatímco běžný displej je složen z tisíců neustále barevně svítících bodů, pixely ve čtečkách si můžeme představit jako dvoubarevné kuličky, které jsou otočené buď černou, nebo bílou barvou nahoru. Elektronický inkoust tedy spotřebovává energii pouze při překreslení stránky, nikoliv nepřetržitě jako běžný displej. Díky tomu mají čtečky velice nízkou spotřebu a na jedno nabití vydrží sloužit třeba i měsíc.
Protože elektronický papír prakticky funguje stejně jako potištěná stránka a sám nevydává žádné světlo, je potřeba si za šera svítit například lampičkou. Moderní čtečky však umí displej samy osvítit. Intenzitu světla a často i jeho teplotu může čtenář libovolně upravovat, a tak je čtení večer nebo v noci mnohem příjemnější pro oči než využívání podsvíceného displeje například na tabletu.
Můžu číst e-knihy i bez čtečky?
Samozřejmě ano. Protože výroba epub/mobi se v mnohém podobá tvorbě webových stránek, existují i softwarové čtečky, které umí elektronické knihy zobrazit: pro zařízení s Androidem je to například aplikace eBoox nebo Readera, pro iOS třeba Scribd, svou vlastní aplikaci pro oba systémy nabízí i Amazon Kindle. Na počítači se elektronické knihy dají číst třeba rovnou v Edge, v Chrome za využití rozšíření Epub Reader nebo pomocí samostatné aplikace – například Freda či Sumatra PDF.
Protože každé zařízení, na kterém knihy čteme, je jinak velké, disponuje jiným rozlišením displeje a jeho majitel si může ledacos přizpůsobit (od velikosti a druhu písma přes řádkování až po třeba „okraje stránky“), máme jedinou jistotu: že naše kniha nejspíš nebude u žádných dvou čtenářů vypadat stejně. Je proto potřeba vědět, co všechno nám formáty epub/mobi umožňují ošetřit (a jak to udělat), a důkladně zvážit, co z toho má smysl – a co už je naopak kontraproduktivní a mohlo by vést ke snížení čtenářského komfortu.
A proto je potřeba nechat si e-book připravit profesionálně a nespoléhat se na automatickou konverzi třeba z wordovského dokumentu. My naše elektronické knihy navíc před publikací důkladně kontrolujeme v několika různých čtečkách.