Přeskočit na obsah
Domů » Od rukopisu ke čtenáři

Od rukopisu ke čtenáři

Výroba elektronické knihy je oproti publikaci klasické papírové podstatně jednodušší. Ale než se do toho pustíme, hodí se vědět, co všechno to obnáší a jaké služby si můžeš objednat navíc.

Rukopis, redakce a korektura

Základem každé knihy je samozřejmě text. Rukopisy přijímáme ve wordovském formátu .doc, ideálně naformátované podle naší příručky. Ale neboj, pokud si s Wordem nerozumíš, nevadí – my si dokážeme poradit i s neformátovaným nebo chaoticky naformátovaným textem.

Text můžeme použít tak, jak ho od tebe dostaneme. Volitelně ti můžeme nabídnout i další služby: obsahovou a jazykovou redakci včetně základní korektury, nebo jenom korekturu, nebo obojí. Redakce a korektura samozřejmě nejsou podmínkou, ale investovat do nich se vyplatí – pomohou totiž text vyšperkovat, aby čtenáři lahodil a neodradil ho například hrubkami nebo mezerami v příběhu.

Elektronickou knihu připravíme tak, aby byla nejen funkční, hezká a dobře čitelná na všech zařízeních, ale také aby dodržovala typografická pravidla a splňovala nutné technické podmínky.

Elektronickou knihu od nás dostaneš ve formátu .epub, což je dnes nejrozšířenější formát podporovaný prakticky všemi hardwarovými čtečkami i aplikacemi pro smartphony a PC.

Obálka a ilustrace

Připravíme ti obálku, která čtenáře při brouzdání obchodem na první pohled zaujme. To je totiž základ úspěchu každé knihy. Dostaneš od nás tři verze vyrobené za pomoci umělé inteligence Midjourney a můžeš si vybrat tu, která se ti nejvíc líbí.

Máš-li vyšší nároky, spojíme tě s profesionálním grafikem, který ti připraví obálku přesně podle tvých pokynů.

Pokud už máš ke knize vlastní obálku, případně i další ilustrace, samozřejmě je do knihy zakomponujeme tak, aby vypadaly dobře na každém zařízení. A jestli chceš ilustrace od nás, s radostí to zařídíme!

ISBN

ISBN (International Standard Book Number, mezinárodní standardní číslo knihy) je číselný identifikátor jednoznačně označující každé vydání knihy. Laicky řečeno je to číslo, podle kterého najdeš konkrétní knihu ve všech knihovnách a u všech knihkupců na světě.

Není povinnost, aby každá kniha měla ISBN. Nicméně nic to nestojí a tvé knize to přidá na důvěryhodnosti. Navíc bude zaznamenána v katalogu Národní knihovny.

Získat ISBN jako jednotlivec není úplně obtížné, ale zavedení nakladatelé mají podstatně snazší cestu. S přidělením ISBN se navíc pojí několik povinností, které musí kniha splňovat, jako například náležitá tiráž. To samozřejmě zajistíme.

Crowdfunding

Vydání elektronické knihy je podstatně snazší a levnější než výroba papírové knihy, ale pár kaček přesto spolkne. Pokud se bojíš, že na to nebudeš mít, můžeš se vydat cestou předprodeje. Tvoje rodina a kamarádi tvůj projekt jistě rádi podpoří a vybrat cílovou částku bude hračka.

Navíc si třeba tvou knihu na HitHitu najdou čtenáři, kteří by se k němu jinak nedostali. Předprodej tedy může zároveň být skvělý další prodejní kanál!

My ti s přípravou crowdfundingu moc rádi pomůžeme. Nachystáme ti grafiku z tebou vybrané obálky, pomůžeme ti připravit texty pro stránku projektu, společně vymyslíme a dáme dohromady odměny pro přispěvatele. A pak samozřejmě pomůžeme i s propagací (viz sekce Propagace níže). A hlavně – budeme ti fandit!

Více se dočteš na samostatné stránce.

Distribuce

Dostat elektronickou knihu ke čtenáři je opět násobně snazší než v případě papírového vydání: stačí několik kliknutí a může se pustit do čtení. Navíc odpadá převážení knihy do skladu, do obchodu, na poštu, … Takže jsou elektronické knihy rovněž ekologičtější variantou.

Knihu samozřejmě můžeš distribuovat sám – vystavit ji na svém webu, rozeslat e-mailem rodině a kamarádům nebo jako přílohu svého pravidelného newsletteru…

Jestli ale chceš, aby si tvou knihu našli a koupili i úplně cizí čtenáři, je potřeba publikovat ji v nějakém obchodě. My spolupracujeme s těmi největšími a nejznámějšími u nás: Palmknihy.cz, Alza.cz, O2knihovna.cz a mnoha dalšími. Navíc zařídíme i publikaci v Knihách Google Play (Google Books) a Apple Books.

Propagace

Jakou součást balíčku ti připravíme stránku s adresou ve tvaru bezpochyb.cz/NazevTvojiKnihy, skrz kterou můžeš svou knihu propagovat. Využívat můžeš i QR kód s adresou téhle stránky, který od nás rovněž dostaneš.

Stránka bude obsahovat anotaci knihy, obrázek obálky, ukázku ke stažení a odkazy na e-shopy, kde si mohou čtenáři knihu koupit. Plus samozřejmě jakékoliv další věci, na nichž se dohodneme.

O tvojí knize se zmíníme v newsletteru, který jednou za čas posíláme, objeví se ve výběru novinek na hlavní stránce a samozřejmě ji budeme propagovat i na našich sociálních sítích. Pokud se rozhodneš knihu financovat crowdfundingem, tohle všechno ti připravíme s předstihem a stránka může obsahovat odkaz na projekt na HitHitu.