Přeskočit na obsah
Domů » Elektronické knihy profesionálně a bez pochyb

Elektronické knihy profesionálně a bez pochyb

Výhodou a zároveň prokletím elektronických knih ve formátu epub/mobi je, že na každém zařízení vypadají trochu jinak.

Výhoda je to proto, že si čtenář může spoustu věcí přizpůsobit – od velikosti písma přes použitý font až po „okraje stránky“.

Elektronické knihy profesionálně a bez pochyb

Nevýhoda pak spočívá v tom, že jako tvůrci máme nad podobou knihy jen omezenou kontrolu. Je proto potřeba dobře vědět, co má smysl chtít ovlivnit (a jak to správně udělat) a co už by naopak nejspíš bylo takříkajíc na sílu (a mohlo vést k problémům).

V případě knih, u nichž je grafická podoba opravdu důležitá, jako jsou například učebnice, doporučujeme oslovit profesionálního sazeče a omezit se pouze na formát pdf.

Protože jsme si tohoto problému vědomi, pracujeme při tvorbě elektronických knih tak, abychom se potenciálním zádrhelům pokud možno úplně vyhnuli. Správnou podobu a fungování knihy navíc na závěr testujeme pomocí několika fyzických zařízení a softwarových simulátorů:

  • Čtečka PocketBook Touch HD 2 – PocketBook je u nás jedním z nejrozšířenějších druhů čteček. Nabízí širokou škálu možných vlastních uzpůsobení textu, stejně jako možnost vlastní čtenářské volby úplně vypnout a zobrazit knihu tak, jak to její autor zamýšlel.
  • Čtečka eBoox pro Android – jedna z nejpoužívanějších softwarových čteček pro smartphony a tablety s Androidem.
  • Epubreader pro Chrome – rozšíření umožňující číst elektronické knihy přímo v prohlížeči. Akceptuje prakticky všechna pravidla vzhledu, definovaná v e-booku, včetně písem zahrnutých do souboru knihy apod.
  • Kindle Previewer – Kindle jsou v našich končinách spolu s PocketBookem nejrozšířenější čtečky. Ohlídat si, jak v nich kniha vypadá a funguje, se proto vyplatí. Amazon, výrobce zařízení Kindle, nabízí sofistikovaný emulátor, díky němuž je tento úkol snadný.
  • Adobe Digital Editions – softwarová čtečka, která s velkou přesností napoví, jak bude e-book vypadat v zařízeních využívajících renderovací jádro od Adobe, tedy ve čtečkách Kobo, Nook a Sony.
  • Validátor od Palmknih – Palmknihy jsou jedním z největších prodejců elektronických knih u nás, fungují už třetí dekádu. Jejich validátor odhaluje technické a formální chyby v souborech e-booků, které se nemusí při vizuální kontrole projevit, ale na některých zařízeních by mohly způsobit nečekané problémy.