Když pošleš rukopis do nakladatelství, tam se zalíbí a tvoje kniha vyjde, je to samozřejmě báječný pocit. Člověk si dokonce může myslet, že teď se začne „živit psaním“.
Ale pak narazí na tvrdou zeď reality. Autorská odměna se totiž běžně pohybuje kolem pěti procent. Slavní a prodávaní spisovatelé dokonce mohou dostat závratných patnáct procent! Počítáno z velkoobchodní ceny, která bývá o zhruba třicet procent nižší než doporučená maloobchodní cena.
Jestli se takhle dá zbohatnout, si jistě každý dovede spočítat.
S námi je to ale jinak. Výrobu knihy si sice zaplatíš (i když vydání e-booku zdaleka nestojí tolik jako vytištění klasické knihy, a když budeš chtít, pomůžeme ti s crowdfundingem), ale zisk z prodeje po odečtení nákladů na distribuci je tvůj.
Cože? Náklady na distribuci? Nejde snad u e-booků o to, že se knihy nemusí nikam vozit, skladovat atd.?
To je samozřejmě pravda, ale provoz e-shopů také něco stojí a cílem internetových knihkupců je samozřejmě vydělávat. Berou si tedy kolem čtyřiceti procent z prodejní ceny knihy. Nějaké drobné pak spolknou režijní náklady, ale můžeš počítat s tím, že zhruba padesát procent z maloobchodní ceny skončí ve tvojí kapse. Jakou si určíš konečnou cenu knihy, je plně na tobě, letmý pohled například na Palmknihy však dává tušit, že tvůj zisk z jednoho prodaného „výtisku“ může být klidně sto až sto padesát korun. A s tím už se dá pracovat!