Přeskočit na obsah
Domů » Zisk z prodeje je tvůj

Zisk z prodeje je tvůj

Když pošleš rukopis do nakladatelství, tam se zalíbí a tvoje kniha vyjde, je to samozřejmě báječný pocit. Člověk si dokonce může myslet, že teď se začne „živit psaním“.

Zisk z prodeje knihy je tvůj

Ale pak narazí na tvrdou zeď reality. Autorská odměna se totiž běžně pohybuje kolem pěti procent. Slavní a prodávaní spisovatelé dokonce mohou dostat závratných patnáct procent! Počítáno z velkoobchodní ceny, která bývá o zhruba třicet procent nižší než doporučená maloobchodní cena.

Jestli se takhle dá zbohatnout, si jistě každý dovede spočítat.

S námi je to ale jinak. Výrobu knihy si sice zaplatíš (i když vydání e-booku zdaleka nestojí tolik jako vytištění klasické knihy, a když budeš chtít, pomůžeme ti s crowdfundingem), ale zisk z prodeje po odečtení nákladů na distribuci je tvůj.

Cože? Náklady na distribuci? Nejde snad u e-booků o to, že se knihy nemusí nikam vozit, skladovat atd.?

To je samozřejmě pravda, ale provoz e-shopů také něco stojí a cílem internetových knihkupců je samozřejmě vydělávat. Berou si tedy kolem čtyřiceti procent z prodejní ceny knihy. Nějaké drobné pak spolknou režijní náklady, ale můžeš počítat s tím, že zhruba padesát procent z maloobchodní ceny skončí ve tvojí kapse. Jakou si určíš konečnou cenu knihy, je plně na tobě, letmý pohled například na Palmknihy však dává tušit, že tvůj zisk z jednoho prodaného „výtisku“ může být klidně sto až sto padesát korun. A s tím už se dá pracovat!